PeMa - Tech, s.r.o. ⁞ Esterházyovcov 1554/27, 924 01 Galanta, Slovensko ⁞ pema-tech(at)centrum.sk ⁞ +421 917 127 017

  • Facebook - PeMa-Techs.r.o.
  • Instagram - PeMa-Techs.r.o.

Inteligentný dom je taký dom, ktorý zaisťuje optimálne vnútorné prostredie pre komfort osôb prostredníctvom stavebnej konštrukcie, techniky prostredia, riadiacich systémov, služieb a manažmentu. Je efektívne ekonomicky, energeticky aj z hľadiska pôsobenia na vonkajšie prostredie a umožňuje viacúčelové použitie a rekonfigurácie. Inteligentný dom reaguje na potreby obyvateľov s cieľom zvýšiť ich pohodlie, spríjemniť im zábavu, zaručiť čo najvyššiu bezpečnosť a znížiť náklady na prevádzku. Často sa tiež používajú termíny ako "digitálna domácnosť", "digitálny dom" alebo "inteligentná elektroinštalácia".

 

Realizácia inteligentného domu začína projektom, ktorý definuje rozsah celého riešenia a ktorý je vždy modulárny. Srdcom inteligentného domu je centrálny systém, ktorý vďaka potrebnej centrálnej infraštruktúre a jednotlivých aktívnych prvkov pomáha automatizovať prevádzku domu. Ovládanie a riadenie celého systému je veľmi jednoduché a intuitívne. Inteligentný dom sa samozrejme tiež stará o zabezpečenie domácnosti a poskytuje vám kedykoľvek a kdekoľvek prehľad o aktuálnom stave. Dôležitým faktorom je optimálne a efektívne ovládanie tepelnej techniky, vďaka čomu sa dosahuje veľkých finančných úspor a systém je zároveň šetrný k životnému prostrediu. Samozrejmosťou je napojenie osvetlenia a rôzných zariadení do centrálneho systému s nadviazaním na vaše činnosti. Inteligentný dom umožňuje veľmi komfortnú komunikáciu medzi členmi domácnosti a v neposlednom rade sa stará aj o zábavu.

Súčasti inteligentných systémov

Projekt

Projekt stanovuje podrobné fungovania moderného bývania, ktoré reflektuje životný štýl a spôsob, akým budete váš dom alebo byt užívať. Projekt presne popisuje umiestnenie všetkých komponentov systému (riadiace a regulačné prvky, ovládacie prvky, kamery, čidlá, audiovizuálnu techniku...), ich vzájomné prepojenie až po konkrétne typy komponentov, ktoré sú samozrejme v súlade so štýlom a dizajnom interiéru.

Modulárne riešenie

Inteligentné bývanie je možné realizovať v niekoľkých etapách. Najdôležitejšie je v prvom kroku realizácia infraštruktúry - kabeláže. Všetko ostatné (centrálny systém, ovládacie a regulačné prvky, kamery, multimédiá...) je možné realizovať neskôr v priebehu vášho užívania domu alebo bytu podľa toho, aké budete mať možnosti.

Centrálny systém

Srdcom moderného bývania je centrálny systém, ktorý má jednoduché a intuitívne ovládanie, ktorým sa riadi vykurovanie, ventilácia, klimatizácia, tienenie, ohrev teplej vody, zavlažovanie, zabezpečovacia technika, kamery, osvetlenie, prevádzka spotrebičov, komunikácia, distribúcia TV a video signálu, rádia, hudby, telefónov a internetu.

Infraštruktúra

Kľúčom je štruktúrovaná kabeláž, rozvody videosignálu, audio signálu, rozvody počítačovej siete a telefónov, pokrytie WiFi, tienenie, prepäťová ochrana, napojenie na satelit a internet, zálohovanie.

Automatizácia

Inteligentný systém na základe aktuálnej situácie a vašich požiadaviek riadi vykurovanie, krb, klimatizáciu, ventiláciu, tieniacu techniku ​​(rolety, žalúzie, markízy, závesy), ohrev teplej vody, vyhrievanie bazénu, akvárií a jazierka. Podľa vonkajšej vlhkosti riadi zavlažovanie záhrady. Ovláda alarm vrátane mechanického zabezpečenia (zámky, rolety, vonkajšie žalúzie). Všetko je samozrejme možné riadiť aj ručne.

Ovládanie a riadenie

Všetko ovládate pomocou dotykových obrazoviek s jednotným a úplne intuitívnym užívateľským rozhraním, cez ľubovoľnú televíziu, počítač, notebook alebo mobilný telefón. Vybrané funkcie (kamery, alarm, rôzne hodnoty teplôt...) môžete sledovať cez internetové rozhranie odkiaľkoľvek a kedykoľvek. Niektoré funkcie je možné ovládať hlasom.

Zabezpečenie

Vďaka inteligentnému domu máte kedykoľvek prehľad o bezpečnom chode domácnosti (stav alarmu, požiarne čidlá, kamerový systém, infračervené závory...). Pri odchode jedným dotykom zapnete alarm, zatiahnete žalúzie, zhasnete svetlá, vypnete vybrané zásuvky. Systém dokáže nastaviť simuláciu bývania v neprítomnosti rozsvecovaním svetiel. Umožňuje centrálne zapnutie alebo vypnutie vybraných zásuviek (varná kanvica, žehlička...). Existujú aj špecializované systémy pre seniorov, ktoré strážia ich dennú aktivitu a v prípade vzniku možného rizika (napríklad ak sa senior dlhšiu dobu nehýbe) privolajú pomoc.

Tepelná technika

Pre efektívne vykurovanie (chladenie) je vždy potrebné kombinovať rôzne zdroje tepla. Navyše systém musí pružne reagovať na činnosť členov domácnosti - otvorenie okna, náhla požiadavka na zmenu teploty v miestnosti. Len vďaka efektívnej a optimálnej regulácii alternatívných zdrojov (solárne panely, tepelné čerpadlá, rekuperácia vzduchu, fotovoltaické články...) v kombinácii s prípadnými konvenčnými zdrojmi sa dosahuje tých najvyšších úspor.

Osvetlenie

V inteligentnom dome sú napojené vypínače do centrálneho systému, kde je určené ktorý vypínač zapína aké svetlo. Vypínače môžu byť aj bezdrôtové, ktoré sú umiestnené napríklad na skle alebo zrkadle. Kedykoľvek je možné vypínač pridať alebo zmeniť svetlo, ktoré ovláda. To umožňuje vytváranie svetelných scén (sledovanie televízie, čítanie, večera, návšteva, upratovanie a stmievanie). V každom okamihu máte prehľad, kde sa svieti a kde nie. Z ľubovoľného miesta môžete vypnúť alebo zapnúť svetlo.

Komunikácia

Systém vzájomne prepája jednotlivé miestnosti, záhradu, vonkajšie bránku a bránu pomocou domáceho telefónu alebo videotelefónu na základe vnútornej počítačovej siete (VoIP). Samozrejmosťou je zapojenie do vonkajšej telefónnej siete a vysokorýchlostného internetového pripojenia.

Zábava

Systém spája rodinné fotografie, domáce video, DVD alebo Blu-ray filmy, hudobné albumy, nahrané programy zo satelitu alebo televízie do jedného mediálneho centra. Z tohto mediálneho centra zabezpečuje distribúciu zvukového a obrazového signálu (HDTV) do vybraných miestností. Domáce kino ovládate rovnakým ovládačom, ako ovládate celý dom. Ak si chcete pustiť film, jedným dotykom systém zapne zosilňovač, prepne TV na DVD, pustí DVD disk, spustí plátno a projektor, zatiahne žalúzie a večer rozsvieti svetelnú scénu.

Inteligentná elektroinštalácia